Figurki żywiczne

Popularnym rodzajem figurek do sklejaniu są figurki żywiczne. Maja one przewagę nad figurkami plastikowymi ze względu na lepsze odwzorowanie detali. Wdrożenie do produkcji żywicznych figurek do sklejania jest prostsze niż w przypadku figurek plastikowych. Sam proces produkcji jest bardziej pracochłonny i kosztowny.
Dla tego z żywicy wykonywane są figurki wyższej klasy, dla bardziej wymagającego klienta, ale za to wypuszczane w krótszych seriach produkcyjnych. Z tego powodu są one droższe.

Przeznaczenie figurek żywicznych


Figurki żywiczne mają zastosowanie jako uzupełnienie dla zaawansowanych modeli plastikowych, np. jako załoga czołgu lub osoby oglądające jakiś pojazd. Osobna kategorią figurek są figurki historyczne, np. napoleońskie lub rycerze, które stanowią samodzielny model eksponowany na specjalnej podstawce do figurek.

Bezpieczeństwo

Figurki żywiczne do sklejania są przeznaczone dla zaawansowanych modelarzy. Ze względu na trudność w montażu i drobne części nie nadają się na zabawki dla dzieci, Dla małych dzieci mogą być niebezpieczne. Figurki te są modelami dla dorosłych kolekcjonerów powyżej 14 lat.

Jak sklejać figurki żywiczne?


Na początku warto wyjaśnić, że części modeli z żywicy, w tym figurek,  są bardziej kruche i znacznie delikatniejsze od plastikowych. Dodatkowo są połączone z układem wlewowym na większej powierzchni niż plastikowe. Wymaga to precyzyjnego wycinania przy pomocy piłki modelarskiej, a następnie oczyszczenia nożykiem modelarskim i papierem ściernym. Same części żywiczne warto przed montażem i malowaniem przemyć detergentem lub np. alkoholem w celu odtłuszczenia powierzchni.
Klejenie figurek żywicznych należy wykonać przy pomocy kleju cjanoakrylowego (superglue) lub epoksydowego. Nie nadaje się do tego klej do plastiku. Większe elementy warto dodatkowo wzmocnić przed wklejenie w miejscy łączenia kawałka szpilki lub innego drucika np. ze spinacza biurowego. W przypadku konieczności zaszpachlowania szczeliny najlepiej jest użyć masy dwuskładnikowej np.: Magic Sculp, która wygładzamy wilgotnym pędzlem, a po zastygnięciu (2-3h) można obrabiać narzędziami modelarskimi.
W przypadku bardziej skomplikowanych figurek należy zmontować je w podzespołach, które ułatwią malowanie, a następnie skleić już po pomalowaniu części.

Malowanie figurek żywicznych.



Malowanie zaczynamy od pokrycia podkładem modelarskim, w sprayu lub aerografem, w ostateczności pędzlem modelarskim. Następnie rozcieńczoną farbę nakładamy w jednej lub kilku warstwach na powierzchnię modelu. Kolejnym etapem jest malowanie pędzlem detali, pasów, butów, broni i odznak. Ewentualne błędy poprawiamy usuwając farbę patyczkiem lub zamalowując błędy po wyschnięciu farby.
Malować należy bez pośpiechu! Przed nałożeniem kolejnej warstwy należy pozostawić figurkę do wyschnięcia. Zbyt szybkie malowanie prowadzi do zacieków lub powstawania gąbczastej powierzchni.

Zaawansowane techniki malarskie

Dla uzyskania większego realizmu postaci oraz dla podkreślenia detali stosowane są różne techniki malarskie. Najprostsza to podkreślenie i obramowanie detali kontrastującą rzadką farbą wpuszczoną w zagłębienia figurki, wokół odznak, kieszeni, pasów i szwów oraz w fałdy munduru. Doskonale do tego nadaje się Tensorom, ale też i artystyczne farby olejne lub washe do weatheringu.
Bardziej zaawansowaną techniką jest cieniowanie zagłębień i rozjaśnianie lepiej oświetlonych części figurki, w celu uzyskania i podkreślenia efektu światłocienia. Można do tego używać zarówno rozcieńczonych modelarskich farb akrylowych jak i artystycznych farb olejnych.
 
Tyle najbardziej podstawowych informacji o figurkach żywicznych. Więcej można znaleźć w Internecie i na stronach modelarskich o figurkach.